Apteka klasyczna czy internetowa? Jakie mamy plusy, a jakie minusy robienia zakupów przez internet?

Udogodnienia zakupowe które mamy dzięki internetowi widzimy także w przypadku branży farmaceutycznej. Potrzebując konkretnego lekarstwa, choćby na częste dolegliwości jak kaszel, grypę, czy problemy związane z trzustką i sercem, nie musisz iść do apteki stacjonarnej! W wyszukiwarce internetowych także znajdziesz pożądany lek, bez recepty.
W normalnych aptekach, identycznie jak w internetowych, zaleca się dobrze rozeznać się i porównać ceny konkurencji. Duże miasta to przecież dziesiątki, a nawet setki usług farmaceutycznych. Kluczową różnicą wpływającą na koszty lekarstw w aptekach jest opcja zakupu dzięki refundacji. Placówki udostępniające lekarstwa refundowane (gdzie część kosztów przejmuje państwo) cieszą się większą „frekwencją”, co równa się też niemałym…kolejkom.

Apteka, symbol

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Różnice widoczne są w większych miastach, gdzie sąsiednie apteki – zapraszamy serdecznie – (zwykła i refundowana) znajdują się obok. W pierwszej dokonamy zakupów w kilka minut, do drugiej zdarza się, że ludzie ustawiają się tuż przed otwarciem… Kolejki do aptek stacjonarnych nie zawsze oznaczają pogoń za tańszym odpowiednikiem. Jeśli wybór jest bardzo ograniczony, to lekarstwo znajdziemy wyłącznie w konkretnej, obleganej godzinami aptece. Taka sytuacja często rodzi niepokoje i głosy sprzeciwu na medycznym forum. Zapewne dlatego też kolejni klienci odrzucają opcję okienkowego wybierania leków, na rzecz zamówień sieciowych. Prywatne apteki jak apteka Skierniewice serwują własne serwisy zakupowe, z opcją założenia konta i internetowego koszyka. Przy relatywnie dużych zakupach proponują darmową dostawę na wskazany przez zainteresowanego adres. Tym samym znika potrzeba kolejek i – dyskusyjna – sprawa obsługi przez farmaceutów. W grę i pod ocenę wchodzi jedynie czas realizacji przesyłki. Zdania kupujących lekarstwa online, przez prywatne serwisy, są różne. Czasami tańsze zakupy nie są bardziej opłacalne niż w stacjonarnej aptece, nawet jeśli ceny w internecie są niższe. Zdarza się, że koszt wysyłki (przy kilkudziesięciu złotych raczej nie ma zniżek na transport) równoważy kwotę przedsięwzięcia z ceną leku w zwykłej, „prawdziwej” aptece.Internet, nie wspominając o bezpieczeństwie, to zawsze dyskusja wokół ryzyka zakupów. Starsi klienci zapewne pozostaną przy tradycyjnych kolejkach.