Czy powinno się przebierać ogumienie razem ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Niemal każdy kierowca zastanawiał się, czy naprawdę należy przebierać ogumienie samochodu, kiedy zmieniają się warunki atmosferyczne. Można spotkać wiele teorii mówiące o tym, jednak naprawdę dużo argumentów świadczy o tym, że opony trzeba zmienić. Dlaczego powinno się to robić?
Najczęściej padającym pytaniem jest czas, w którym powinno się wymienić opony. Wiele źródeł mówi o temperaturze granicznej 7°C.

Warto o tym pamiętać, gdyż poniżej tej wartości opona letnia robi się twardsza, co nie jest dobre. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę, że opony letnie i zimowe jest zróżnicowane pod względem materiału, z którego są wytwarzane. W dodatku budowa bieżników jest zupełnie odmienna. Opona – więcej informacji – zimowa ma zdecydowanie więcej lamelek, czyli nacięć. Dzięki temu w danych warunkach można mieć maksimum osiągów. Poza tym opona zimowa jest elastyczniejsza niż letnia, co sprawia, że lepiej trzyma się drogi.

Opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Dzięki lamelkom opony wbijają się w śnieg i lód, jednocześnie w tym samym momencie świetnie się oczyszczają i lepiej usuwają wodę. Zimowe opony posiada większą ilość krzemionki, dlatego też poniżej 7°C pojazd będzie sprawniej się poruszać. Z kolei letnie opony motocyklowe dobrze poradzą sobie na mokrej drodze. Latem zimowe tracą dobre właściwości. Wymiana opon w prawidłowym czasie pozwala również na skrócenie czasu hamowania.

Budowa naszej strony niezwykle Ci się podoba? Raduje nas to. Więc pewnie zechcesz przelogować się do nowej strony? Prosimy, dowiedz się również (https://e-militaria.pl/kurtki-25) jak to zrobić.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także opony całoroczne , jednak nie są dobrym rozstrzygnięciem. Nie można posiadać w czasie ich używania maksymalnych osiągów, poza tym opony całoroczne nie poradzą sobie w okresie zimowym i latem tak dobrze, jak dopasowane do warunków atmosferycznych ogumienie. Hamowanie na mokrej drodze także może stać się problemem. Jeżeli chcemy zakupić opony, warto wiedzieć, że używane wcześniej ogumienie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdarte bieżniki źle przyczepiają się do nawierzchni lub odprowadzają wodę.

Niemalże wszystkie typy opon na pewno oferuje hurtownia opon. Aby znaleźć korzystną ocenę wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: „hurtowania opon” i sprecyzować, dodając nazwę miejscowości, którą jesteśmy zainteresowani. Rzecz jasna jeśli szukamy konkretnego producenta należy wprowadzić również jego nazwę, np. „opony Goodyear”.
Choć pojawiają się informacje, że wymiana opon jest niepotrzebna, dzięki niej otrzymamy maksimum osiągów i bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, że tylko pełna wymiana przyniesie nam zamierzony. Powinno się z tego skorzystać.